Overlijden Nestor Ost
Op 9 april 2025 overleed te Sint-Niklaas oud-onderwijzer Nestor Ost. Hij werd geboren te Kemzeke op 25 januari 1937. Hij behaalde het diploma van onderwijzer aan de Bisschoppelijke Normaalschool in 1955. Hij is oud-onderwijzer van de Gemeentelijke Lagere School te Sint-Pauwels.
De afscheidsplechtigheid heeft plaats in het Crematorium 'Heimolen', Waasmunsterse Steenweg 13 te Sint-Niklaas op donderdag 17 april 2025 te 13.30 uur.
In memoriam
Uitgesproken bij de uitvaartplechtigheid door Romain D'Hollander, oud-collega, directeur en goede vriend van Nestor
Beste familie van Nestor, goede vrienden en kennissen van Nestor
Geboren in 1937, gediplomeerd als onderwijzer in 1955, dus op 18-jarige leeftijd mocht Nestor lesgeven. In de gemeenteschool van Sint-Pauwels werd hij aangesteld om les te geven in het 5de leerjaar en die klas behield hij heel zijn loopbaan, tot hij in 1985 met pensioen ging. Een loopbaan van 30 jaren en daarna 40 jaren met pensioen. Dat moet je kunnen en dat heeft hij verdiend want zijn inzet als onderwijzer was bewonderenswaardig. Daar kan ik van getuigen en vele van zijn oud-leerlingen ook. Leeft meester Ost nog? Hoe is ’t met hem? Daarna kwamen de lovende woorden.
Nestor was een uitmuntend onderwijzer. In de jaren 1950 en 1960 moesten wij elke dag het eerste lesuur godsdienstles geven en hoe dichter wij het revolutionaire 1968 naderden, werd er bij onze wekelijkse samenkomst, de ene week bij hem thuis, de andere week bij ons, stevig gediscussieerd over levensvragen en onderwijs. Bijbelse teksten leidden hem steeds tot de waarden van het leven: bescheidenheid, inzet, correctheid, vriendschap, naastenliefde, vergevingsgezindheid …. Deze eigenschappen sierden hem heel zijn leven en daardoor was hij in onze school en ver daarbuiten een gewaardeerde persoonlijkheid.
Discussies over onderwijs domineerden ook de meeste avonden tijdens onze wekelijkse bijeenkomsten tot zijn Simonne en mijn echtgenote voorstelden: "Wie nog begint over onderwijs moet 5 frank in een spaarpot steken en op ’t einde van het jaar gaan we dan eens goed eten." Dat hielp slechts een tijdje.
Straffen in zijn klas was niet nodig want hij kon zijn leerlingen altijd boeien. Individualiseren en differentiëren behoorden tot zijn dagelijks onderricht. Hij leerde zijn leerlingen leven. Hij was zijn tijd vooruit, hij was een idealist gedreven door de geest van de zestiger jaren.
Tijdens de middagpauze trommelde hij regelmatig leerlingen samen om muziek met hen te spelen. Onlangs ontmoette ik nog een oud-leerling van hem die vertelde dat hij dankzij Nestor, jarenlang in een muziekbandje had gespeeld, nu fervent luisteraar is geworden van klassiek op Klara en vorig jaar de muziekreis van VRT naar de Barok van Italië meemaakte.
Nestor gaf naschools Engels als tweede taal. Wettelijk kon dat, de schepen van onderwijs gaf groen licht, in geen enkele andere school gebeurde dit.
Een van zijn leuzen was permanente vorming. Nestor was belezen, ook in vakliteratuur, interesseerde zich aan kunst. Elke schilder wist hij te plaatsen en daarom was het een genot om met hem op reis te gaan. Goed voorbereid, want hij maakte telkens een brochure van 10 tot 20 bladzijden over de belangrijkste kunstenaars van het museum dat we zouden bezoeken. In eigen land stonden Sint-Martens-Latem, Watou, het Raveelmuseum en de belangrijkste stedelijke musea op het programma. In het buitenland, Duitsland met het Folkwangmuseum in Essen, de Dokumenta met Jan Hoet in Kassel, enkele musea in Keulen en Berlijn en La Coruna in Spanje.
Ook gedreven door de geest van de zestiger jaren werkte hij mee aan de ombouw van de klassieke cultuurspreiding in het Davidsfonds naar een actieve en frisse sociaal-culturele beweging. Daarom hielden wij maandelijks met een tiental liefhebbers discogesprekken rond actuele liederen van bijvoorbeeld Miel Cools, Jef Van Uytsel, Wannes van de Velde. Later leidde hij onze TV-clubs. Wij bekeken ook weer met een tiental mensen een film op TV en nadien bespraken wij de vorm en de inhoud. Moderne media moeten een opvoedende taak vervullen.
Na zijn onderwijsloopbaan bleef hij actief als onverbiddelijke corrector van boeken en tijdschriften, als gewaardeerde gespreksleider in verenigingen, als raadgever in zijn kennissenkring.
Gedenk o mens dat gij van stof en as zijt, en dat gij tot stof en as zult wederkeren.
Zijn geest blijft onder ons, zijn ziel zal eeuwig leven.
Dank u, Nestor, voor wat u ons hebt voorgeleefd.