Onderwijzers in Burst tijdens schoolstrijd 1878-1884
Judocus (Josse) Van Keymeulen werd geboren op 21 oktober 1842 te Ressegem als zoon van Franciscus Van Keymeulen, koster-organist te Ressegem. Hij behaalde het onderwijzersdiploma aan de Bisschoppelijke Normaalschool in 1862. Hij werd onderwijzer aan de gemeenteschool te Burst. Van 1875 tot 1879 was hij ook koster te Burst.
In augustus 1879 waren er in de gemeenteraad van Burst ernstige klachten over gemeenteonderwijzer Van Keymeulen: hem werden hoogmoed en een gebrek aan respect voor burgemeester en schepenen verweten.
Kort daarop, in de schoolstrijd van 1879, verliet Judocus Van Keymeulen Burst om onderwijzer te worden in de nieuw opgerichte katholieke jongensschool in Herzele, waarvoor hij bij zijn huis in de Kerkstraat aldaar zelf een klas liet bouwen. Ook in Herzele was Judocus koster. Na de schoolstrijd werd hij de gemeenteonderwijzer van Herzele en hij leidde er de muziekmaatschappij[.
In de gemeenteschool van Burst werd Judocus van Keymeulen opgevolgd door Judocus van den Noortgate (°Borsbeke 1853), zoon van de koster van Borsbeke. Hij behaalde in 1877 zijn onderwijzersdiploma aan de Bisschoppelijke Normaalschool te Sint-Niklaas.
Bijna overal liepen de gemeentescholen leeg ten voordele van een katholieke jongensschool. In Burst was het niet anders: Leo De Smet, (°Wanzele, 27.09.1846), in 1867 gediplomeerd aan de Bisschoppelijke Normaalschool van Sint-Niklaas[, werd onderwijzer van de katholieke jongensschool en kreeg bijna alle jongens van het dorp in zijn school. Hij volgde Van Keymeulen onmiddellijk op als koster van Burst.
In 1884 werd de schoolwet gewijzigd. De gemeenteraad van Burst besliste de gemeenteschool, waar maar 4 leerlingen waren, af te schaffen en de onderwijzer ter beschikking te stellen. Zowel het klooster als de vrije school van Leo De Smet, die blijkbaar alle vertrouwen van de ouders genoot, konden aangenomen scholen worden. Toch zou meester Van den Noortgate tot januari 1885 (met 2 leerlingen) in dienst blijven en in februari 1885 verkoos de gemeenteraad eenstemmig Leo De Smet tot nieuwe gemeenteonderwijzer van Burst. De katholieke jongensschool was verleden tijd.